Fólie se pro zahradní bazény využívají dvojího druhu. Jedny se pokládají pod bazén při jeho pokládce a druhé naopak na vodní hladinu. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Geotextilní podložka – tato fólie z netkané textilie se vkládá pod dno nádrže, aby zabránila prorůstání trávy a různých kořenů, které by mohly negativně ovlivnit samotný skelet bazénu. Zároveň brání vzniku plísní, což je problém zejména ve chvíli, kdy bazén po koupací sezóně ukládáme do garáže nebo do sklepa, a kdy musíme od plísní očistit dno nějakým protiplísňovým či antibakteriálním přípravkem. Geotextilie také působí jako mechanická bariéra proti vtlačování drobných kamínků či zrnek písku do dna bazénu, které tam zůstaly i po pečlivém prosévání zeminy před pokládkou bazénu.
Fólie krycí – ta svým vzhledem připomíná bublinkovou fólii. Bublinky tam ovšem nejsou na okrasu, plní čistě praktickou funkci udržení fólie na hladině. Kdyby tam bublinky nebyly, fólie by klesla ke dnu. Hladinová fólie se zdá být pomůckou spíše okrajovou a zdánlivě může vyvolávat dojem, že pouze brání spadu nečistot v době, kdy se v bazénu nikdo nekoupe, ale ve skutečnosti plní ještě dvě důležité funkce:
Eliminuje odpařování vody na minimum – z vašeho bazénu se neustále odpařuje voda, a to poměrně svižným tempem. Čím je vyšší teplota a nižší vlhkost vzduchu, tím je tento proces rychlejší. Za den se i z docela malého bazénku vypaří něco mezi třiceti a padesáti litry vody, a pokud si propočítáte, kolik vody to dělá v průběhu koupací sezóny, zjistíte, že zbytečně vyhazujete peníze do oblak. Bazénové fólie https://www.chlorito.cz/bazenove-folie-a-plachty hladinové mohou vodní výpar srazit až k nule, protože vodní pára ihned na fólii zkapalní a vrací se zpět do bazénu.
Další důležitou funkcí je napomáhání k udržení stabilní teploty vody, tím pádem se snižují další náklady na její ohřev, a pokud vodu neohříváte a koupete se v bazénu jen za příznivých teplot, prodloužíte tím dobu, kdy je pro vás koupání dostatečně komfortní.