Nákupy

Dilatační plovák do bazénu proti zamrznutí

Co dokáže zmrzlá voda v uzavřené nádobě, jistě není třeba rozvádět. I děti školou povinné dobře ví, že životodárná tekutina při proměně v ledový krunýř zvětšuje svůj objem, a jestliže jí bráníme v rozpínání, dokáže si poradit i s velmi kompaktním sevřením.

bubliny

Bazény nejsou výjimkou, a jestliže se rozhodneme nevyužívat je celoročně, musíme zajistit patřičnou ochranu před působením mrazu v zimním období. Za příliš ideální se v zimě nepovažuje úplné vypuštění vody – důvodem jsou kromě toho ekonomického především deformace bazénového podloží a okolní zeminy. Její tlak totiž může u duté nádrže způsobit praskliny, vyboulení, a na jaře pak budeme velmi nepříjemně překvapeni. Zpravidla se tedy vypouští voda jen těsně pod úroveň skimmeru, ale co si počít, až přijdou mrazy?

Zajistěte si plovák včas

Ještě než ty mrazy udeří, buďte bdělí a pořiďte si speciální dilatační plovák do bazénu. Může vám tato pomůcka připadat veskrze primitivní, ale dokáže zabránit nepříjemnému karambolu. Funguje tak, že v mrazu při tvorbě povrchové vrstvy ledu redukuje jeho délkovou roztažnost a tímto způsobem chrání stěny bazénu před poškozením.

šnorch

Konstrukci plováku tvoří oddělené vzduchové komory a při zamrzání je ledový krunýř stlačuje a tím pádem přizpůsobuje svůj tvar, aniž by silou působil na stěny nádrže. Dilatační plovák do bazénu musí být ve spodní části zatížen (většinou pískem), aby byl stále částečně ponořený pod hladinou, a tím pádem funkční. Nakonec sice dojde k zamrznutí, ale vzduchová kapsa stále na ledovou krustu působí.

Samotnou proceduru zazimování bychom však neměli nechávat na poslední chvíli a provést ji včas, dokud jsou denní i noční teploty nad bodem mrazu. Je třeba totiž uložit do sucha a tepla filtrační zařízení s čerpadlem, hadice a další příslušenství, které mohou již první mrazíky nevratně poškodit.