Začátečník si umí velice snadno nezkušenou přípravou a naplánováním svého pozemku znesnadnit jeho budoucí údržbu. Čemu se vyvarovat, pokud si chcete zahrady užívat a nebýt otrokem?
Ač se může zdát péče velice jednoduchá, neuváženým plánem si dost často lze přidělat zbytečnou práci navíc. Cenou je nejen čas, ale i finance, což může každého demotivovat.
Pro začátek postačí méně složitý koncept. Je dobré si ujasnit, co od zahrady očekáváte a co tam naopak v pohodě může chybět. Není špatný nápad popřemýšlet o možnosti zahradního architekta. Ten je schopen brát v úvahu neznalost i vaše představy a poté dodá návrh zahrady přímo na míru.
V případě, že jste na to sami, je vhodné při realizaci myslet na následující body:
• Nepouštět se do velkých projektů, komplikující údržbu.
• Začít jednoduše, až časem přidávat složitější prvky.
• Nesázet rostliny přímo do trávníku, ale do záhonků.
• Čisté linie záhonků.
• Výběr vhodných rostlin do daných podmínek.
Velikost pozemku je základním kamenem pro plánování vysněné zelené oázy. U malých rozměrů platí dvojnásob, že méně je více. Pokud je i menší prostor zahlcený různorodými prvky je následná péče velmi složitá. Proto do zahrady zakomponujte, co je dle vašeho názor opravdu zásadní. Velký pozemek nabízí více možností. Ale i zde není od věci být ve výběru jednotlivých částí spíše střízlivější. Čas strávený prací by měl odpovídat kompozici a vaší představě.
Krásně zelený trávník bez plevelů je opravdu náročný. Většina si ani není vědoma toho, kolik času údržby zatím stojí. Lze vybrat třeba květnatý typ, který dokáže snést více pohybu, celkové zátěže, nepotřebuje hnojit či zvláštní postřik.
Velmi častou chybou bývá výsadba rostlin přímo do trávy. Obcházení kolem dokola při sekání není zrovna praktické. Navíc může dojít k nechtěnému poškození jinou technikou. Správné místo rostlin je v záhonku. Ten by měl mít jednoznačné okraje, mulčuje se pro snížení výskytu plevelů a omezení odpařování vody. Sází se nejlépe takové rostliny, které jsou doma v našich podmínkách.
Jablíčko z vlastní jabloně či jakékoliv jiné ovoce je tak lákavé. Starost o ovocné stromy je také postavena na určitých znalostech. Možností je nechat stromy jen tak, ale výsledkem je, že rodí daleko menší plody. Mohou je snadno napadnout choroby. Nejvhodnější je si vyhledat informace o daném druhu a podle toho jim věnovat pravidelný čas.