Dům a zahrada

Levné mobilní domy pro celoroční bydlení

Co znamená, když se řekne levné mobilní domy? Výrobci výraz „levný“ využívají záměrně, neboť je skutečně pravdivý v porovnání s ostatními možnostmi bydlení. Posuďte sami:

Bydlení v pronájmu – je vám jasné, že velkou část svých financí vložíte v případě pronájmu do kapsy někomu jinému – je to výhodná forma výdělku vzhledem k tomu, že trh s nemovitostmi není v zásadě vůbec regulován. Investice do nemovitostí jsou v dnešní době výhodnější, než jakákoli forma spoření, a dokonce i výhodnější, než nákup zlata. Zlato vám peníze vydělávat nebude, zatímco z pronájmu máte slušný příjem. Být však na straně nájemníka není nic záviděníhodného – většinu svých úspor vyhodíte „oknem“ a za deset let to dělá… no jen si to spočítejte sami.

zártiší na zahradě

Vlastní byt nebo dům – ceny nemovitostí jen tak klesat nebudou, na tom se shoduje většina finančních expertů, a to ani kvůli koronavirové krizi, ba spíše naopak. V porovnání s dvoupokojovým bytem o stejné obytné ploše je řada mobilních dřevostaveb na tom mnohem lépe. Zděné domy vychází pochopitelně ještě dráž.

Náklady na bydlení – ty vychází lépe vždy v domě než v bytě – v bytech se hradí částka do společného fondu bytového domu a mnohdy i dálkové teplo či teplá voda, hrazené paušální sazbou. Nejlépe je na tom mobilní dům – náklady na údržbu jsou minimální, výhodnější je vařit na propan-butanu, než financovat stálý plat za dodávku zemního plynu. Vyplatí se zvážit i vlastní vrt – studnu, případně fotovoltaické panely. A samozřejmostí je i vytápění objektu krbovými kamny – dřevem.

porostlá pergola

Zahrada – součástí mobilních dřevostaveb je pochopitelně (nejlépe) vlastní pozemek – zahrada. Ta je doslova k nezaplacení, proto je také velký zájem o tento způsob celoročního bydlení mezi chataři. Probouzet se každé ráno na čerstvém vzduchu s představou, že mohu vyjít na terasu, pod vlastní pergolu, a vypít si šálek kávy s pohledem na upravený trávník s jehličnany, je něco jiného, než život na rušném panelovém sídlišti.