Ekonomika nikdy nebyla ve větším rozvoji. To má samozřejmě spoustu pozitivních dopadů. A to jak na zaměstnanost, výši úrokových sazeb, příliv kapitálu nebo možnosti založit si firmu. Jde také o spoustu negativních dopadů pro lidi, kteří neumí s financemi pracovat. Tím, že koruna posiluje dochází k poklesu úrokových sazeb, což samozřejmě snižuje cenu všech půjček, úvěrů a hypoték.
To je samozřejmě dobře, ale pro mnoho lidí, kteří nejsou dostatečně finančně gramotní to může mít fatální důsledky. Lidé si pak půjčují téměř na všechno, a to i na věci, které vůbec nepotřebují. Následkem toho je finanční zadlužení až v extrémních případech se můžeme dostat do dluhové pasti.
Proto by měl člověk přemýšlet nad tím co skutečně potřebuje a co je pouze předmětem tužby. Naštěstí bankovní systém v ČR má na tyto vlivy vlastní nástroje, které zabraňují zbytečnému uvolňování peněz do oběhu, který by ve výsledku způsobil nárůst inflace.
Celý systém funguje jako dvoufázový. Tedy existuje určitá centrální banka. U nás je to tedy Česká národní banka, která všechno řídí a tvoří státní rozpočet. Pod ní jsou pak komerční banky, které slouží koncovým klientům. Jedním z nástrojů centrální banky jsou tedy povinné minimální rezervy. Což je nástroj, který omezuje množství uvolněných peněz do oběhu. Pokud tedy ceny úvěrů klesnou centrální banka pouze zvýší minimální limity rezerv, které musí mít komerční banky u centrální uloženy.
Tím se ve výsledku zabrání nadměrného uvolňování peněz.
Bohužel neexistují pouze bankovní společnosti, ale také ty nebankovní, které mají níže stanovené limity, aby byly dostupné i pro méně solventní klienty. Zde nastává problém, jelikož mají spoustu skrytých poplatků a zkresleně stanovené úrokové sazby můžeme se často zadlužit. Proto je lepší se do podepisování smluv s takovými společnostmi vůbec nepouštět.
Je důležité uvědomit si co skutečně chceme. Často věci, které údajně potřebujeme jsou pouze předmětem našich tužeb. Je dobré se zamyslet nad tím, zda nám daná věc nebo služba opravdu stojí za zadlužení.